O PŁYCIE „MUZYKALNE PRZEDSZKOLAKI”

Tego brakowało na polskim rynku nagrań dla dzieci! Pamiętacie z Waszego dzieciństwa piosenkę „Zuzia – lalka nieduża”? Albo „Kolorowe kredki”? A znacie ich współczesne wykonania z obrazkiem na YouTube? Może widzicie rozdźwięk nie tylko w komputerowych animacjach versus ilustracji spod ręki rysownika, ale też w barwie instrumentów, brzmieniach muzyki? 

 

Jeśli tak, to ta płyta będzie dla Was miłym odkryciem. Niezwykle przyjemna w odsłuchu, z przyjazną graficznie książeczką z tekstami wszystkich utworów, to zbiór jazzowych wersji polskich piosenek dla dzieci znanych nam, rodzicom z dzieciństwa. 

 

Znajdziecie na niej 12 polskich melodii, które większość z nas zna z własnego podwórka. Jest „Zuzia – lalka nieduża”, „Kolorowe kredki”, „Zabierz pieska na spacerek”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Wlazł kotek na płotek”, „O kochaniu misia”, „Bociek”, „Jadą, jadą misie”, „Zima zła”, „Stała pod śniegiem” i „Słoneczko późno dzisiaj wstało”. Wszystkie piosenki zostały zaaranżowane przez Andrzeja Jagodzińskiego, znanego polskiego pianistę jazzowego. Jagodziński ma doświadczenie w tej kwestii, opracowywał piosenki dziecięce dla Ewy Bem (warto tu wspomnieć o rewelacyjnej płycie sprzed 30 lat „Ten najpiękniejszy świat”, która jest już białym krukiem!) czy do PRZEDSTAWIENIA „Miasteczko Harmider”. Sam jest dziadkiem, więc chyba wie jak robić dobrą muzykę dla dzieciaków. Wszystkie utwory są jazzowe, ale niech Was to nie zrazi, bo cały ten jazz w ogóle nie przeszkadza. Właściwie to piosenki brzmią niezwykle naturalnie! Śpiewa Agnieszka Wilczyńska, a w tle gra fortepian (Andrzej Jagodziński), kontrabas (Adam Cegielski), perkusja (Czesław Bartkowski), trąbka (Robert Murakowski) i saksofon (Tomek Grzegorski), także muzyka jest bogata w instrumentację. Jeśli zaś ktoś ma ochotę pośpiewać samodzielnie, to na płycie są też podkłady do wszystkich piosenek. To duże ułatwienie dla nauczycieli w przedszkolach, a i w domu można sobie urządzić koncert lub rodzinny wieczór karaoke. 

 

Na polskim rynku fonograficznym znajdziecie kilkanaście naprawdę dobrych płyt z nagraniami dla dzieci. Jest to głównie muzyka autorska, powstała w ostatnich latach. Często premiery takich płyt przechodzą bez echa, brak im należytej reklamy. Takie to życie, że artyści z pomysłami na wysokim poziomie muszą sobie sami radzić począwszy od nagrania aż do sprzedaży swoich dzieł. Na całe szczęście w internecie dobre wieści rozchodzą się w swoim tempie i wymiana informacji między rodzicami (często rozsianymi po całym świecie) ułatwia dotarcie do odbiorców, którzy są coraz bardziej wymagający. Dzięki takim rodzicom i świadomym nauczycielom rytmiki płyta „Muzykalne przedszkolaki” w pierwszym nakładzie rozeszła się jak świeże bułeczki w ciągu dwóch tygodni. Całe szczęście, że jeszcze można ją kupić w sklepie muzykalneprzedszkolaki.pl. 

 

Ta płyta to dla nas rodziców, podróż do dzieciństwa, gdzie piosenki były oryginalne i grali je prawdziwi ludzie. Dla naszych dzieci to przygoda niezwykle istotna w rozwoju. Dla maluchów ważne jest, żeby w zalewie komputerowych brzmień, umiały dostrzec dźwięki prawdziwych instrumentów i słuchać muzyki bez obrazka. Warto sięgnąć po „Muzykalne przedszkolaki”, żeby pokazać swoim pociechom prawdziwą muzykę. A z tego, co wiem, to za chwilę światło dzienne ujrzy druga część „Muzykalnych przedszkolaków”, także nadstawiajcie uszu.

 

Myzykalne Przedszkolaki płyta CD
Wyd. 2020 / Impresariat Barbara Jagodzińska-Habisiak 

 

fot. Zuzanna Specjał